Наскоро проследих една интересна дискусия в LinkedIn, в която се разглеждаше темата за предплатените пратки от Китай – морски групажи и авио карго.
Дискусията засяга една много интересна тема – за пратки, за които китайските изпращачи предплащат и дават много ниски цени на получателите, с уговорката, че разходите в крайна дестинация са за сметка на получателя. Точно тези разходи се оказва, че не са никак ниски и получателят плаща с около 30-40% по висока цена за доставката на пратките си от Китай, отколкото би заплатил, ако бе договарял цената за транспорт с български спедитор и при условия на доставка FOB или EXW.
Всъщност тук идва разковничето. Китайските доставчици продават предимно при условие FOB (дори един мой клиент ми каза, че това били по закон в Китай, но аз не мога да го твърдя със сигурност). При такива условия на доставка изпращачът е длъжен да предаде пратката на избран от получателят спедитор и да заплати всички разходи от склада си до натоварване на стоката на борда на самолет или кораб. Няма да задълбавам в Инкотермс, защото не това е целта. От практиката, която имам това е и най-разпространения начин на доставка на товари от Китай.
Напоследък започнах да получавам и много запитвания за доставка EXW – при това условие на доставка всички разходи от склада на продавача до склада на купувача са за сметка на купувача, като купувачът сам избира и налага кой ще е спедитора. Но при това условие на доставка има една малка уловка. Най-вероятно китайският изпращач не е фирма, която няма експортен лиценз и няма право да изнася от страната. Затова е грижа най-често на получателят да осигури китайска фирма с експортен лиценз, през която да се прекара сделката. Не е невъзможно – обикновено българския спедитор знае какво да направи, ако му е поставено като задача. Но трябва да знаете, че тази услуга – осигуряване на фирма с експортен лиценз струва допълнителни средства – около 100-150 долара.
Каквито и да са спецификите на FOB и EXW доставките обаче, те имат едно много важно предимство – контролът и прозрачността на разходите е при купувача – т.е. при вас българските вносители. Вие знаете, колко струва стоката и колко ще струва доставката й. Знаете, защото имате оферта от спедитор на когото вярвате, който ви е оферирал колко ще струва доставката до … ВАШИЯТ СКЛАД !!!
Какво се случва, ако се приемете условие на доставка CPT, CIP или CIF. На пръв поглед сте направили страхотна сделка – договорили сте цена за стоката, която ви удовлетворява с включена в нея цена за транспорт и евентуално застраховка. Всички ангажименти относно доставката – износна митница в Китай, избор на превозвач или спедитор, грижа за застраховката и т.н. не са ваша грижа.
Внимание !!! Договорихте ли докъде ще достави стоката вашия изпращач? Най-вероятно до летище или пристанище, с уговорката, че всички местни разходи са за сметка на получателя, за ваша сметка. Ето това е !!!
От тук нататък няма мърдане!
Убеден съм, че преди да направите крачката към заявяване на транспорта на вашия доставчик сте проверили цените и чрез български спедитори. И сте отбелязали, че за пратка от Шанхай например те ви оферират цена около 90-100 долара / кубик до пристанище Варна, докато китайският ви доставчик ви предлага цена от … 15 долара / кубик !!! Ехаа, че кой е луд да плаща повече. Само, че най-вероятно българския спедитор ви е оферирал и пристанищните разходи както и разходите за документация в пристанище Варна, докато китайският ви доставчик най-вероятно ви е казал, че всички разходи в крайно пристанище са за ваша сметка. “Е, че колко ли могат да бъдат тези разходи!” – ще кажете вие. Отговорът е, ако не сте ги договорили предварително – МНОГО !!! Защото всъщност вашия китайски доставчик се е договорил с неговия китайски партноьр, който се е договорил с българския си партньор да таксуват китайската страна с 15 долара, а остатъка до понякога … 200 долара да съберат от вас – под формата на пристанищни и спедиторски такси в крайна дестинация. Изненадата ще е много неприятна, повярвайте ми. И никога не става без съгласието и на българския спедитор, защото той се е съгласил да събере определени суми от вас и да ги върне на китайския си партньор.
И сега идва най-сладката част. Практиката е неетична, но не е незаконна, защото изборът сте го направили вие. Вярно, лош избор, както се оказва, но ваш.
Тази практика между другото е широко разпространена за целия товаропоток от Далечния Изток и Индия, но в случая избрах Китай за пример.
Какво да направите, как да избегенете капана на “скритите разход”, как да знаете какво ще ви струва транспортът на стоката, която най-вероятно вече сте платили (китайците работят основно на база авансово плащане). Няколко полезни съвета и наскоки:
1. Не забравяйте, че китайския товарен или фрахтов пазар е пазар на получателите, не на изпращачите. Не случайно, морските превозвачите дават по ниски навла при условие – дължимо навло, отколкото предплатено
2. Винаги искайте оферта до вашия склад, за да сте наясно какво ще платите и при какви условия.
3. Ако все пак решите да си разделите цената за транспорта с вашия доставчик, направето го при много ясни условия кой какво плаща – познавам фирми, които имат дългогодишни взаимоотношение по-между си и които го правят. Но там общата цена на доставка от FOB Китай до склад в България е в рамките на нормалните пазарни цени. Просто партньорите са се разбрали кой каква част ще поеме.
4. Ако китайският спедитор, въпреки че имате условие на доставка FOB, реши на своя глава да изпрати с избран от него спедитор, веднага изискайте да ви каже кой ще е получаващия спедитор и в момента в който имате тази информация се свържете с него, за да разберете какви ще са ви пристанищните или летищните такси. Ако получаващият спедитор в България ви “сурвака” с една “хубава” (за спедитора) цена, веднага се свържете с китайския си партньор и се опитайте да разберете какво става и ако се окаже, че той просто не се интересува какво ще заплатите вие в крайна дестинация, значи сте влезли в капана на “скритите” разходи. В този случай моя съвет е – кажете му, че ще откажете получаването на стоката – това върви много, защото връщането на стоката, както и заплащането на всички суми по транспорта сега са вече за сметка на китайския изпращач, китайския спедитор и най-вероятно и българския спедитор (ако сотоката вече е дошла). Много скоро може да се окаже, че цената която ще трябва да заплатите е много по-малка от тази която ви е обявена. Казвам го от опита, който имах с мой клиент. Той така направи и му намалиха сметка около 2.5 пъти.
5. Водете стриктна писменна кореспонденция по мейл – не по скайп – така ще имате документация относно това какво сте договаряли и заявявали.
И най-вече, ако искате да си доставите стока от Китай до България – питайте само български спедитори и искайте от тях писмени оферти с описание на това какво включва цената. Така ще сте сигурни, че няма да платите повече, отколкото сте планирали.
Ако имате коментари и въпроси ние от Кей Джи Карго сме на ваше разположение.
Ако имате запитвания за цена за въздушен транспорт или морски превоз от Китай, Индия или Далечния Изток- не се притеснявайте – питайте ни.